Drukowane w 3D zrobotyzowane ryby, które mogą zbierać mikrodrobiny plastiku

Drukowane w 3D zrobotyzowane ryby, które mogą zbierać mikrodrobiny plastiku

Student zaprojektował zrobotyzowaną rybę wydrukowaną w 3D, która może zbierać mikroplastik podczas „pływania”. Eleanor Mackintosh, studentka Uniwersytetu Surrey, zaprojektowała dzieło w ramach konkursu prowadzonego przez naukowców zajmujących się robotyką na Uniwersytecie. Zespół zaoferował możliwość przekształcenia zwycięskiego zgłoszenia w działający prototyp, który został teraz zrealizowany w formie „Gillbert”!

Jeśli chodzi o konkurs, dr Robert Siddall, wykładowca na Uniwersytecie w Surrey, określił go jako „nowatorski element komunikacji naukowej”, który korzysta z „intuicyjnego wyczucia zachowania zwierząt i roślin”, które ma wielu ludzi. Z pierwotnego pomysłu Eleanor powstało stworzenie ryby wielkości łososia z pokrytymi siatką blaszkami, dzięki której „Gillbert” może wysysać mikroplastik z wody i zatrzymywać go w swoim ciele. Motywacja studenta do tego projektu wynikała z troski o zanieczyszczenie mórz i wód słodkich; szukała sposobu na zmniejszenie tego poprzez projektowanie robotów. Zanieczyszczenie wody w Wielkiej Brytanii jest poważnym problemem; Anglia ma jedną z najgorszych jakości wody w Europie, z zaledwie 14% rzek w „dobrym” stanie ekologicznym. Może to spowodować poważne szkody dla dzikiej przyrody, a także stanowić zagrożenie dla osób korzystających z akwenów wodnych w tym kraju.

Projekt robotycznej ryby wykorzystywał pliki typu open source, które każdy może bezpłatnie pobrać. Do produkcji części zespół wykorzystał drukarkę FDM, Prusa Mini+, z dyszą 0,4 mm. Wybór taniej drukarki i dostępnych plików był świadomy, aby ryby mogły być odtwarzane przez innych. Aby wyprodukować skrzela zatrzymujące mikroplastik, wydrukowali płytki skrzeli i okresowo wstrzymywali drukowanie w celu dodania nylonowej siatki pomiędzy warstwy. Gdy ryba była gotowa, przetestowali ją w źródłach wody i stwierdzili, że skutecznie wyłapuje mikrodrobiny plastiku. Naukowcy zwrócili jednak uwagę, że ryby obecnie nie mają możliwości przetestowania mikroplastiku; automatyzacja tego procesu byłaby konieczna, aby stał się on użytecznym narzędziem do pobierania próbek oceanicznych. Ich pomysłem na wykonanie tych testów jest stacja dokująca, która zawierałaby komorę do pobierania próbek i czyściłaby komorę rybną w celu dalszego zbierania mikroplastiku.

źródło: https://www.3dnatives.com/en/

Drukowane w 3D zrobotyzowane ryby, które mogą zbierać mikrodrobiny plastiku

zaślepkisamochodowe.pl

Na paź 24, 2022

Boxed:

Sticky Add To Cart

Font: